Karmienie Gekona lamparciego 0
Karmienie Gekona lamparciego

Co je Gekon Lamparci? Poradnik dla właścicieli Gekona lamparciego.

Gekon lamparci (Eublepharis macularius) to popularne zwierzę domowe. Ze względu na mnogość odmian barwnych i łagodne usposobienie, staje się coraz bardziej popularnym wyborem jako pierwsze egzotyczne zwierzę. Jednak prawidłowe żywienie gekona lamparciego jest kluczowe dla jego zdrowia i dobrej kondycji. W tym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące karmienia gekona lamparciego.

Podstawa diety gekona lamparciego

Gekony lamparcie są jaszczurkami owadożernymi. Zatem ich dieta powinna składać się z różnych owadów, takich jak świerszcze, mączniki, karaczany tureckie. Ważne aby dostarczać im odpowiednie pożywienie, które zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Główne składniki diety gekona lamparciego

Podstawowym składnikiem diety gekona lamparciego są owady. Można je kupić w sklepach terrarystycznych lub hodować samodzielnie. Jako główne źródło pożywienia można wykorzystać larwy Mącznika młynarka. Ale dodatkowo warto zapewnić różnorodność pokarmową, w tym celu co kilka dni podajemy gekonowi inny rodzaj pokarmu, na przykład: Karaczan turecki, świerszcze (kubański, domowe, bananowe), szarańcza (wędrowna, pustynna). Gekony bardzo chętnie spożywają larwy mola woskowego, jednak należy podawać je sporadycznie jako urozamicenie diety lub w sytuacji gdy odmawiają innego pożywienia, ponieważ owady te są bardzo tuczące.

Suplementacja

Dodatkowo do diety gekona lamparciego należy dołączyć suplementację. Brak odpowiedniej suplementacji doprowadzi do groźnych chorób a nawet śmierci jaszczurki. Jak powinna wyglądać suplementacja gekona lamparciego?

  • w terrarium na stałe powinna znajdować się miseczka z wapniem, gad w razie potrzeby będzie sam uzupełniał dodatkową dawkę wapnia.
  • przy karmieniu owadami, należy obtoczyć je w preparacie wapnia z witaminą D3.
  • raz w tygodniu zamiast "panierki" z wapnia stosujemy preparat witaminowy bez witaminy D3.

Jak często karmić gekona lamparciego?

Gekony lamparcie potrzebują regularnych posiłków. Dorosłe gekony lamparcie zazwyczaj są karmione co dwa dni, podczas gdy młode gekony lamparcie powinny być karmione codziennie oraz mieć stały dostęp do mącznika młynarka w miseczce. Ważne jest również monitorowanie wagi gekona, aby upewnić się, że jest w dobrej kondycji. Dodatkowo dużo na temat prawidłowego żywienia gekona powie nam jego ogon. Jeśli jest gruby w przekroju przypominający liść to znak, że gekon jest dobrze odżywiony. Jeśli ogon jest smukły i wąski może to oznaczać zbyt rzadkie karmienie lub problemy zdrowotne. Należy mieć na uwadze, że doprowadzenie do otyłości również nie jest zdrowe dla gekona. W razie wątpliwości co do prawidłowego wyglądu gada najlepiej zasięgnąć opinii lekarza weterynarii specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych.

Podsumowanie

Karmienie gekona lamparciego jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie tego gatunku jaszczurek. Ważne jest, aby dostarczać gekonowi odpowiedniego pożywienia, zapewniać różnorodność pokarmową i suplementować jego dietę. Regularne karmienie i monitorowanie wagi gekona są również istotne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl