Jakie terrarium dla ptasznika? 1
Jakie terrarium dla ptasznika?

Jakie terrarium dla ptasznika?

W jakim terrarium mam trzymać ptasznika? Jak urządzić pojemnik? Zapewne są to pytania które pojawiają się od razu po decyzji o zakupie swojego pierwszego wymarzonego pająka.

Terrarium czy pojemnik.

Wybór między szklanym terrarium a plastikowym pojemnikiem zależy tylko i wyłącznie od preferencji hodowcy. Ptasznik będzie się czuł równie dobrze w szkle jak i plastiku. Zarówno jedno i drugie posiadają sporo zalet ale również i wady.

Terrarium szklane

Główną zaletą szklanego terrarium jest estetyczny wygląd (no chyba, że szklarz się nie przyłoży). Szkło, o ile jest czyste i nieporysowane, cechuje niemal idealna przezroczystość, dzięki temu bez przeszkód możemy podziwiać naszego pupila i wystrój terrarium. Zdecydowanie lepiej prezentuje się regał z terrariami niż z plastikowymi pojemnikami.

Z drugiej strony szklane terrarium jest droższe, cięzkie i łatwo o stłuczenie przykładowo przy myciu. Nie da się ich też ustawić jedno na drugim jak w przypadku plastikowych pojemników.

Zalety: efekt wizualny, idealna przezroczystość

Wady: drogie, ciękie, łatwe do uszkodzenia

Pojemniki plastikowe

W hodowlach występuje kilka rodzajów pojemników plastikowych.

Pojemniki typu braplast

Są to pojemniki najczęściej wykorzystywane przy hodowli pająków. Cechuje je niska cena, najczęściej umożliwiają piętrowanie. Łatwo wykonać w nich wentylację poprzez wiercenie lub wypalenie otworów.

W pojemnikach tych niestety mamy plastik który jest przezroczysty ale widok przez niego jest "mleczny".

pojemnik braplastbraplast

Zalety: lekkie, tanie, możliwość piętrowania, łatwo wykonać dowolną wentylację

Wady: nie do końca przejrzysty plastik

Pojemniki na żywność

Pojemniki dostępne w większości marketów. Dedykowane do produktów sypkich, Są również tanie (z niektórymi wyjątkami) ale zazwyczaj nie nadają się do piętrowania. Wśród nich znajdziemy też pojemniki akrylowe, które są równie przejrzyste co szkło, jednak ich wadą jest problematyczne wykonywanie wentylacji. Przy wierceniu plastik topi się i zakleja wiertło.

Zalety: zazwyczaj niska cena, duży wybór rozmiarów i kształtów, w przypadku pojemników akrylowych idealna przejrzystość

Wady: zazwyczaj brak możliwości piętrowania, w przypadku pojemników akrylowych ciężko wykonać wentylację

Pojemniki z cienkiego plastiku (tzw. sałatkoboxy i pojemniki na sos)

Głównie używane w dużych hodowlach za sprawą bardzo niskiej ceny. Koszt jednego pojemnika wacha się od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.

Ich największą wadą jest plastik który podrośnięte pająki potrafią przegryźć. Często też pękają przy otwieraniu, a samo otwarcie pojemnika w szczególności nowego, potrafi... zirytować. 

Zalety: bardzo niska cena, możliwość piętrowania, spory wybór rozmiarów

Wady: cienki plastik który umożliwia ucieczkę pająka, problematyczne otwieranie i zamykanie

Pozostałe

Poza tym w hodowli bardzo często wykorzystuje się tak zwane "kliszówki". Są to naczynka wykorzystywane w laboratorium. Są niezastąpioine przy hodowli małych pająków. Są idealnie przezroczyste. Niestety są problematyczne w wykonaniu wentylacji. Zazwyczaj wykonuje się wentylację jedynie w wieczku.

kliszówkakliszówka

Dla nieco podrośniętych pająków całkiem dobrze sprawdzają się pojemniki na mocz dostępne w każdej aptece. Są tanie i wytrzymałe. Większość "moczboxów" posiada zakręcane pokrywki. Z jednej strony jest to pewne zamknięcie, ale z drugiej utrudnia hodowlę niektórych gatunków ptaszników, w szczególności z rodziny Avicularinae które uwielbiają budować gniazdo przyczepione do wieczka. Przy każdym otwieraniu gniazdo zostaje doszczętnie zniszczone.

Typy terrarium

O ile w przypadku pojemników plastikowych, nie ma większego wyboru gdyż praktycznie wszystkie otwierają się w identyczny sposób, czyli posiadają wieczko które zapewnia dostęp do zbiornika od góry. O tyle w przypadku terrarium mamy już większy wybór. Terraria otwierane od przodu, czyli chyba najbardziej popularne to terraria typu gilotyna, z szybami przesuwnymi, terrarium typu czeskiego oraz z drzwiczkami na zawiasach.

Gilotyna

Terrarium takie jest chyba najczęściej spotykanym terrarium w hodowlach ptaszników. Posiada ono dwie prowadnice po bokach z szybą wsuwaną od góry. Największym atutem tego rozwiązania jest niemożliwość otwarcia terrarium przez pająka i jego ucieczki. Niestety aby użytkownik mógł bez przeszkód je otworzyć, nad terrarium musi być wolna przestrzeń. Przy regale jest to nieco problematyczne i wymaga wysuwania terrarium lub umieszczenia go pod lekkim kątem. jak wszystkie terraria otwierane od przodu, raczej nie nadaje się dla pająków podziemnych gdyż ciężko umieścić w nim odpowiednią dla takiego pajęczaka ilość podłoża.

Zalety: nie możliwe aby pająk otwarł je sam

Wady: problem z otwieraniem bezpośrednio na regale

terrarium gilotynaterrarium typu gilotyna

Szyby przesuwne

Terraria dość często spotykane w hodowli ptaszników. Częściej stosowane rozwiązanie w większych zbiornikach, więc dużo bardziej popularne przy hodowli gadów. Jako zamknięcie posiada dwie szyby zachodzące na siebie umieszczone w dwóch prowadnicach u góry i u dołu. Aby je otworzyć wystarczy przesunąć jedną z szyb w bok. Niestety terrarium takie posiada bardzo dużą wadę. Mianowicie pająki bardzo często potrafią otworzyć taki zbiornik. Rozwiązaniem tego problemu może być zamek do blokowania szyb lub nawet kawałek druta umieszczony między szybami. Niestety przy większej ilości terrariów to pierwsze rozwiązanie będzie zajmowało sporo czasu przy otwieraniu i zamykaniu każdego z osobna. Natomiast drut między szybami dla dużych i silnych pajęczaków może nie stanowić bariery nie do pokonania. Na uwagę zasługuje fakt, iż dużo łatwiej obsługiwać taki zbiornik stojący na regale, gdyż nie wymaga wysuwania tak jak było to w przypadku gilotyny. Przesuwne drzwi zapewniają też większe bezpieczeństwo przy karmieniu, zraszaniu czy wyciąganiu resztek. Zawsze jedna strona terrarium pozostaje zamknięta, dzięki temu utrudniamy ewentualną ucieczkę pająka. Niestety ma to też swoje wady, gdy chcemy mieć lepszy dostęp do zbiornika musimy wyciągnąć obie szyby.

Zalety: Łatwiejsze do obsługi bez wyciągania z regału, utrudniona ucieczka pająka przy standardowych czynnościach

Wady: pająki często otwierają takie terraria, aby mieć pełen dostęp musimy wyciągnąć szyby

Typ czeski

Dosyć rzadko spotykane terraria. W tym typie zbiornika znajdziemy jedną szybę na całą szerokość, wkładaną w prowadnice takie jak w terrarium przesuwnym. Aby je otworzyć zwyczajnie wyciągamy szybę z prowadnic. Zbiornik taki łączy zalety swoich poprzedników. Mianowicie, jednocześnie uniemożliwia pająkowi samodzielne otwarcie oraz nie wymaga wysuwania z regału przy obsłudze. Wadą jest dodatkowy element który musi być przyklejony do szyby z przodu aby móc ją swobodnie lekko unieść, wysunąć z prowadnic i dzięki temu otworzyć.

Zalety: nie wymaga wysuwania z regału, uniemożliwia pająkowi samodzielne otwarcie

Wady: wymaga przyklejenia dodatkowego elementu na szybie do otwierania

Otwieranie od przodu na zawiasach

Rozwiązanie najczęściej spotykane w markowych terrariach i niestety dość drogich. Sposób działania nie wymaga dodatkowego opisu więc go pominiemy. Posiada szereg zalet. Mianowicie nie wymaga wysuwania z regału, dzięki temu, że najczęściej posiada dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanym otwarciem uniemożliwia otwarcie przez zwierzę.

Zalety: nie wymaga wysuwania z regału w celu otwarcia, zazwyczaj posiada fabryczny zamek

Wady: dość wysoka cena

Terrarium otwierane od góry

Jak już wskazał nagłówek, terrarium takie otwiera się od góry, najczęściej górną szybę ściąga się całą lub jest ona zamocowana na zawiasach. Niezastąpiony przy pająkach podziemnych gdyż jego konstrukcja umożliwia umieszczenie w nim sporej ilości podłoża. Chociaż równie dobrze w terrarium takim można umieścić również ptaszniki naziemne i nadrzewne. Chociaż przy nadrzewnych osobiście wolę otwieranie od przodu, gdyż pająki takie przestraszone, zazwyczaj zaczynają uciekać do góry. Wadą oczywiście jest utrudniony dostęp do środka jeśli terraria trzymamy na regale. Aby je otworzyć musimy wyciągnąć z regału całe terrarium.

Osobiście nie spotkałem się jeszcze aby pająk sam otworzył taki zbiornik, chociaż swoje terraria tego typu dla bezpieczeństwa zaklejam taśmą. W szczególności przy dużych i silnych gatunkach.

Zalety: idealne rozwiązanie dla pająków podziemnych

Wady: utrudniony dostęp jeśli mamy regał

Haplotank

Terrarium typowo do hodowli ptasznika podziemnego. Również otwierane od góry. Jest ono dużo węższe niż standardowe terrarium, dzięki temu pająk po wykopaniu tunelu jest widoczny przez boczne ścianki.

Zalety: umożliwia obserwacje pająków podziemnych

Wady: jak przy innych otwieranych od góry, utrudniony dostęp jeśli stoi na regale

 

Typu "c" oraz Typu T"

Tak jak poprzedni, zbiorniki wymyślone specjalnie do hodowli pająków podziemnych. Otwierane od góry, złożone na kształt litery C lub T. Umożliwia to nie tylko obserwację pająka dzięki zwężeniu, ale także pozwala pająkowi na kopanie tuneli bardziej na boki. Niestety ze względu na skomplikowaną konstrukcję są drogie. Do tego dosyć problematyczne w umyciu i zajmują spore ilości miejsca. W szczególności to ostanie dyskwalifikuje je przy hodowli większej ilości pająków.

Zalety: pozwalają pająkowi większą swobodę w kopaniu, zapewniają podgląd do gniazda

Wady: Ciężkie, drogie, zajmują sporo miejsca, problematyczne do umycia, utrudniony dostęp na przykład przy odbieraniu kokonów

Rozmiar pojemnika dla ptasznika

Jaki rozmiar dla pająka wybrać? Powinno się, choć nie jest to konieczne, stosować zbiornik dostosowany rozmiarowo do danego pająka. Co to oznacza? Otóż pojemnik powinien być do 3-4 razy większy w podstawie niż rozstaw odnóży pająka. Oczywiście możemy małego pająka umieścić w dużym, docelowym terrarium. Jednak jest to niewygodne dla hodowcy. W zbyt dużym pojemniku będzie nam ciężko dostrzec naszego pupila, oraz karmienie może być problematyczne. Gdyż zwyczajnie pająk może nie spotkać swojej ofiary. Dodatkowo docelowe terraria często posiadają szpary przy drzwiczkach oraz spore otwory wentylacyjne, a to może umożliwiać ucieczkę karmówki lub nawet samego pająka. Dlatego najlepiej stosować się do wspomnianej wcześniej zasady. A na przeprowadzkę do większego pojemnika decydować się gdy pająk już ma ciasno w swoim dotychczasowym. Dopóki pająk po rozpostarciu odnóży nie dosięga do przynajmniej dwóch przeciwległych ścianek to znaczy, że ma wystarczająco miejsca, chociaż oczywiście nie trzeba czekać aż tak długo i można przenieść pająka nieco wcześniej.

Poza tym pająków naziemnych, w szczególności dużych gatunków z Ameryki poludniowej nie należy umieszczać w zbyt wysokich terrariach. Pająk taki przy upadku już z wysokości 20-30cm porafi uszkodzić odwłok. A to najczęściej kończy się śmiercią naszego podopiecznego. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie wysoki zbiornik, należy umieścić w nim sporą warstwę podłoża.

Co umieścić w terrarium ptasznika

Często ptasznikowi do szczęścia wystarczy sam torf. Jego ilość jest zależna od typu pająka, oczywiście u pająków dużo kopiących umieszczamy większą jego ilość. Zazwyczaj samego podłoża używa się w najmniejszych stadiach pająka. Jeśli chcemy ułatwić pająkowi założenie gniazda możemy umieścić dodatkowe elementy jak choćby kawałek kory dębu korkowego. U pająków naziemnych wystarczy kawałek umieszczony poziomo i przysypany. Stworzy to coś na kształt podziemnej nory. Natomiast u nadrzewnych najlepiej włożyć płat lub tubę kory postawioną pionowo. U mniejszych pająków nadrzewnych świetnie sprawdzi się też kawałek sztucznej rośliny. 

Bardzo dobrym pomysłem u pająków dużo pajęczynujących jest umieszczenie kilku korzonków lub gałązek. Pająki chętnie wykorzystują takie elemeny jako rusztowanie dla swoich pajęczynowych konstrukcji.

Poza tym u większych już pająków warto umieścić miseczkę z wodą, oczywiście na tyle małą aby pająk nie miał możliwości utopienia się w niej.

Wszystkie pozostałe elementy dekoracyjne z punktu widzenia pająka są neutralne i mają się podobać jedynie właścicielowi.

elementy wystroju do terrarium pustynnegoelementy wystroju

 

Komentarze do wpisu (1)

12 lipca 2022

Kiedy wrócą na stan terraria do kupienia? Chciałam zamówić, ale po wyplacie ciagle pustki u was na sklepie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl