
Harpactira pulchripes opis gatunkowy
Informacje ogólne
Wygląd
Harpactira pulchripes jest średniej wielkości pająkiem. Samice osiągają około 5-6cm ciała, samce są sporo mniejsze i rzadko jako dorosłe mierzą 3cm ciała, zazwyczaj jest to nieco mniej. Całe ciało żółte z ciemniejszymi szarawymi i beżowymi plamkami. Pająki te zaczynają się wybarwiać około 4 wylinki. Wtedy też, na przedniej części odnóży, zaczyna pojawiać się charakterystyczny dla tego gatunku niebieski kolor. Niestety później kolor ten zaczyna robić się co raz bardziej szary i u dorosłych sztuk jest prawie niewidoczny.
Występowanie
Gatunek ten występuje w Republice Południowej Afryki.
Biotop
Zamieszkuje suche tereny trawiaste.
Informacje hodowlane
Terrarium
Z racji tego, że nie jest to duży pająk, dla dorosłej samicy wystarczy zbiornik 20x20x20cm, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować w nieco większe terrarium. Ptasznik ten lubi kopać więc najlepiej zapewnić mu tę możliwość umieszczając w terrarium przynajmniej 10cm warstwę podłoża. Dodatkowo można włożyć kilka korzeni lub suchych gałązek, pająk chętnie wykorzystuje takie elementy jako rusztowanie pod pajęczynę.
Dla młodszych osobników najlepsze będą odpowiednio mniejsze pojemniki. Więcej o doborze pojemnika tym znajdziesz w tym artykule.
Wilgotność i temperatura
Pająk sucholubny. U większych osobników do nawodnienia pająka wystarczy miseczka z wodą natomiast podłoże pozostawiamy zupełnie suche. U mniejszych osobników wystarczy raz w tygodniu delikatnie spryskać pajęczynę lub jedną ze ścianek.
Temperatura optymalna dla tego gatunku wynosi 25-30st. Jednak równie dobrze daje sobie radę w temperaturze pokojowej.
Zachowanie i jad
Jest to dosyć szybki pająk, do tego czasem lubiący się "postawić". Do tej pory nie spotkałem się z raportem na temat ukąszenia tego gatunku, jednak jak wszystkie pająki ze starego świata prawdopodobnie posiada dosyć silny jad. Mimo to poleciłbym go na pierwszego "jadusa" gdyż jest jednym z łagodniejszych pająków ze starego świata i większość hodowców powinna sobie z nim bez problemu poradzić.
Karmienie
Pająk ten nie sprawia większych problemów przy karmieniu. Karmić możemy każdym rodzajem owadów karmowych dostępnych w handlu, oczywiście dostosowanym rozmiarowo do pająka.
Rozmnażanie
Samica przeznaczona do dopuszczania powinna mieć minimum 4,5dc. Samica zazwyczaj chętnie przyjmuje samca. Za to bardzo często zdarzało mi się, że to samiec nie wykazywał zainteresowania samicą. Najczęściej sytuacja taka miała miejsce przy małych samcach. Po kopulacji samicę należy obficie karmić aż zacznie odmawiać jedzenia. Najlepiej podnieść temperaturę do około 28-30st. U mnie w niższych temperaturach zazwyczaj samica nie robiła kokonu a przechodziła wylinkę. Podłoże pozostawiamy suche. Kokon w formie hamaka samica tworzy po około miesiącu lub dwóch od kopulacji. Można pozostawić samicę z kokonem lub wyciągnąć samicę a kokon pozostawić w dotychczasowej temperaturze na około 4 tygodnie. Po tym czasie w kokonie powinniśmy zastać nimfy 2. W inkubatorze powinno być niemalże sucho, przy zraszaniu nimfy zaczynają zdychać. Z kokonu może przyjść na świat nieco ponad 100 młodych.
Nimfy I
Podsumowanie
Jest to na pewno atrakcyjny wizualnie pająk do tego jeden z najspokojniejszych pająków Afrykańskich. Dlatego z czystym sumieniem polecam ten gatunek osobie która zastanawia się nad zakupem pierwszego pająka ze starego świata. Do niedawna rarytas ale od pewnego czasu cena spada z powodu wielu udanych rozmnożeń.