Co potrzebuje do hodowli ptasznika? 0
Co potrzebuje do hodowli ptasznika?

Co potrzebuje do rozpoczęcia hodowli ptaszników?

Mimo, że ptaszniki nie są zbyt wymagającymi zwierzętami, przed zakupem swojego pierwszego pająka należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. W tym poradniku znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze produkty. 

Co kupić przed rozpoczęciem hodowli

Pojemnik lub terrarium

Jedna z najważniejszych pozycji na naszej liście to odpowiedni pojemnik. Więcej o wyborze zbiornika dowiesz się w tym artykule. W skrócie, odpowiedni pojemnik powinien być dopasowany rozmiarem do pająka. Jeśli nie mamy pewności jak wielki pojemnik będzie nam potrzebny, warto zapytać o to sprzedającego. W zbyt dużym pojemniku pająk potrafi się "zgubić" a karmienie jest utrudnione. Dodatkowo inny pojemnik zastosujemy w przypadku pająka naziemnego a inny przy pająku nadrzewnym a jeszcze inny przy podziemnym. Jeżeli wybierzemy pojemnik plastikowy, należy pamiętać  o wykonaniu wentylacji. Co prawda pająki zużywają bardzo małe ilości tlenu więc przeżyją długi czas nawet w szczelnie zamkniętym zbiorniku. Wentylacja ma za zadanie zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co z kolei ogranicza ryzyko pojawienia się pleśni w terrarium.

Podłoże

W pojemniku należy umieścić podłoże. Powinno ono utrzymywać wilgotność a przy tym nie pleśnieć. Dobre podłoże jest zwarte, dzięki czemu pająk może bez problemu wykopać norę. Najczęściej stosowanym podłożem w hodowli ptaszników jest torf kokosowy, czasem mieszany z gliną, piaskiem, wermikulitem. Torf kokosowy spełnia wszystkie wymienione wcześniej cechy do tego jest bardzo tanie.

Pinceta

Obsługa pająka bez długiej i trwałej pincety jest bardzo trudna. Pęseta pomaga przy karmieniu i jest niezastąpiona przy usuwaniu resztek z terrarium. Przydaje się również przy przeprowadzaniu pająka i przemieszczaniu elementów wystroju. Jednym słowem pinceta jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia o którym lepiej nie zapominać. Jeżeli zakupiony pająk jest mały, warto rozważyć zakup miękkiej pincety. Dzięki takiej pincecie łatwiej będzie podawać niewielki żywy pokarm.

Karmówka

Każdy pająk musi jeść. Zatem obowiązkowo musimy zaopatrzyć się w karmówkę. Więcej na temat karmówki dowiesz się z artykułu.

Opcjonalnie

Zraszacz

Co prawda bez tego elementu można sobie poradzić, jednak znacząco uławia on hodowlę. W przypadku małych pająków oraz pojemników warto zakupić strzykawkę. Przy większych pojemnikach i terrariach używamy zraszaczy. Warto zwrócić uwagę czy posiadają elastyczny wąż który umożliwia używanie zraszacza w każdej pozycji, nawet do góry nogami.

Kabel lub mata grzewcza i termostat

Jest to nieobowiązkowe wyposażenie pod warunkiem, że temperatura w miejscu hodowli nie spada poniżej 20st. C. Ptaszniki zdecydowanie szybciej rosną w wyższej temperaturze, zatem jeśli chcemy przyspieszyć tempo wzrostu, warto rozważyć zamontowanie ogrzewania. Przy mniejszej ilości pająków dobrze sprawdza się mata grzewcza. Jeśli już zdecydujesz się dogrzewać pająka to obowiązkowo urządzenie grzewcze podłączamy pod termostat na którym ustawiamy temperaturę którą chcemy osiągnąć. Dzięki temu nie ryzykujemy przegrzaniem pająka. Nie należy ogrzewać terrarium przy kaloryferze oraz w promieniach słońca. Ogrzewanie takie jest bardzo nieprzewidywalne i łatwo o "ugotowanie" pająka.

Teraz już możesz wybrać pierwszego pająka:)

Jeżeli jesteś już gotowy do rozpoczęcia przygody z hodowlą, możesz wybrać swój wymarzony gatunek i ruszać na zakupy. Polecamy nasz sklep w którym znajdziesz również gatunki dla początkujących i wszystko czego potrzebujesz do hodowli. A jeśli masz problem z wyborem konkretnego gatunku koniecznie przeczytaj ten wpis.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl