Jaki ptasznik na początek?
Pytanie na które musiał odpowiedzieć sobie każdy kto zaczynał przygodę z tymi stworzeniami. W tym artykule poznasz kilka gatunków które warto rozważyć rozpoczynając przygodę z hodowlą ptaszników. Oraz na co zwrócić uwagę przy samodzielnym wyborze swojego wymarzonego pająka
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego gatunku ptasznika
Oczywiście zanim zakupisz swojego wymarzonego, pierwszego pająka warto zdobyć nieco wiedzy. Przykładowo warto dowiedzieć się co jedzą ptaszniki, o tym przeczytasz tutaj, lub jaki pojemnik wybrać na początek, więcej w tym artykule.
Najlepszy ptasznik na początek
Kiedy posiądziesz już podstawową wiedzę na temat hodowli możesz przejść do wyboru ptasznika. Ogólna zasada z podziałem ptaszników jest taka, że pająki z Ameryki, (poza niektórymi wyjątkami) są polecane dla początkujących, natomiast ptaszniki z tak zwanego "starego świata" czyli Afryki i Azji są lepsze dla osób doświadczonych. Dlatego na początek skupimy się na pierwszej grupie i wymienimy sobie oraz opiszemy kilka gatunków polecanych na początek.
Chromatopelma cyaneopubescens
Pająk ten jest moim faworytem jeśli chodzi o ptasznika dla początkujących. Jego największą zaletą jest to, że prawie nigdy nie chowa się pod ziemią. Wiem, że jest to szczególne ważne na początku przygody, gdyż nudne jest hodowanie pająka którego nie widać. Nie wymaga też dużej uwagi jeśli chodzi o nawodnienie, wystarczy raz w tygodniu spryskać ścianki a podłoże pozostawić suche, u starszych osobników wystarczy miseczka z wodą. Dodatkowo pająk ten, nie sprawia problemów przy karmieniu, szybko rośnie i buduje okazałe konstrukcje z pajęczyny. Dopełnieniem jest atrakcyjny wygląd zarówno młodych osobników jak i dorosłych pająków. Oczywiście posiada słaby jad. Za to dość często wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Dla niektórych wadą może okazać się nieco wyższa cena, związane jest to trudnością w rozmnożeniu tego gatunku. Młode kupimy za około 50-60zł ale gwarantuje, że nie pożałujesz tej inwestycji. Sprawdź ofertę na młode Chromki klikając w ten link.
Brachypelma spp., Tliltocatl spp.
Pająki powolne i bardzo rzadko "stawiające się", oczywiście posiadają słaby jad, więc w razie ugryzienia, nie powinny pojawić się żadne większe problemy zdrowotne. Dodatkowo większość gatunków z rodzaju jest łatwo dostępnych i stosunkowo tanich. Ich wadą jest powolny wzrost i częste odmawianie jedzenia. Bardzo często młode osobniki zakopują się i nie widać ich nawet kilka tygodni, jednak nie jest to powodem do zmartwień i nie powinno się takiego pająka na siłę wygrzebywać. Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów warto zastanowić się nad wyborem podrośniętej samicy. Szczególnie polecam samiczkę Tliltocatl albopilosus.
Grammostola spp., Aphonopelma spp.
Są to pająki które prawie we wszystkim są podobne do wspomnianych wcześniej. Z tą rożnicą, że są nieco trudniej dostępne i osiągają nieco wyższe ceny. Rosną jeszcze wolniej. Dlatego najlepiej zdecydować się na podrośniętego osobnika.
Acantoschurria geniculata
Ptasznik osiągający spore rozmiary, samice nawet do 10cm ciała. Przy odpowiednim karmieniu bardzo szybko rośnie. Bardzo rzadko odmawia jedzenia. Posiada słaby jad, niestety dosyć często wyczesuje włoski parzące z odwłoka i czasami lubi "postawić się". Młode pająki tego gatunku możemy nabyć za stosunkowo niewielki pieniądz (kilkanaście złotych). Sprawdź
Lasiodora parahybana
Jest to kolejny pająk bardzo często wybierany jako jeden z pierwszych. Właściwie większość cech i zachowania podobna jak u A. geniculata. Sprawdź
Ptaszniki bardziej wymagające
Jeżeli już opanujesz pająki dla początkujących lub jeśli od razu chcesz nieco mocniejszych wrażeń warto rozważyć następujące gatunki które są nieco szybsze od swoich poprzedników.
Caribena versicolor
Jeden z ptaszników który powinien znaleźć się w każdej hodowli. Charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Jest ptasznikiem nadrzewnym dlatego stosujemy pojemnik wyższy. Pająk zazwyczaj gniazdo buduje pod samą pokrywką. Jest dosyć szybki i lubi poskakać. Dodatkowo przy zraszaniu bardzo często wychodzi z pojemnika. posiada włoski parzące ale prawie nigdy ich nie wyczesuje.
Psalmopoeus spp.
Pająki bardzo szybkie i skoczne, które dosyć często przyjmują postawę obronną. Dlatego najlepiej aby zajmowały się nimi osoby które mają już obycie z nieco spokojniejszymi gatunkami. Posiadają słaby jad i są raczej tanie (poza rzadszymi gatunkami). Sprawdź
O czym jeszcze pamiętać przed zakupem ptasznika
Kupując ptaszniki w małych stadiach L1-L5 warto dowiedzieć się jak duży jest taki pająk. Ptaszniki mimo, że osiągają spore rozmiary, w najmniejszych stadiach często mają 1cm a czasem nawet mniej. Wiele osób jest zaskoczonych gdy okazuje się, że kupiony pająk nie nadaje się do wprowadzenia do przygotowanego terrarium. Jeśli chcemy aby pająk zamieszkał od razu w terrarium, warto rozejrzeć się za podrośniętym osobnikiem (koło 3cm ciała). W przeciwnym razie warto zaopatrzyć się w kliszówki, pojemnik na mocz lub inny niewielki pojemnik tymczasowy. Pamiętaj aby pojemnik dopasować do rozmiaru pająka oraz wybrać odpowiedni pojemnik dla pająka naziemnego lub nadrzewnego.
Warto też zdać sobie sprawę, że ptaszniki są dzikimi zwierzętami do tego dość prymitywnymi. Żadnego ptasznika nie da się oswoić i najlepiej nie brać go na ręce. Nawet zazwyczaj spokojny pająk gdy poczuje zagrożenie może ugryźć.
Teraz możesz już wybrać ptasznika
Oczywiście wybór ptasznika na początek nie ogranicza się do wymienionych wcześniej gatunków i rodzajów. Wymieniłem jedynie najczęściej wybierane pająki, ale spokojnie możesz wybrać coś z poza tej listy. Poszukując pająka na początek najlepiej rozpocząć od gatunków pochodzących z Ameryki środkowej i południowej. W szczególności duże ptaszniki naziemne są raczej spokojne i powolne (poza kilkoma wyjątkami). Pająki z Afryki i Azji najlepiej nabyć dopiero kiedy mamy już obycie z hodowlą. Najczęściej pająki ze starego świata są szybkie, agresywne i posiadają dosyć silny jad.
Jeżeli wiesz już jaki gatunek wybrać koniecznie zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy w które musisz zaopatrzyć się przed zakupem pierwszego pająka.